מהו מדד הS&P ומאילו חברות הוא מורכב?

מהו מדד הS&P ומאילו חברות הוא מורכב?

אחד הדברים שמפחידים אנשים ויוצרים אצלם סלידה מכל נושא שוק ההון הוא חוסר ההבנה של הטרמינולוגיה המקצועית. אכן שוק ההון עושה שימוש בכל מיני מונחים שאם עוצרים רגע להבין מה המשמעות שלהם אז ניתן ללכת לאיבוד. מידי יום אנו רואים בכותרות העיתונים הכלכליים דיבורים על ריביות, מדדים, עליות וירידות… אם איננו מבינים מה פירוש המושגים הללו, אנו פשוט חושבים שמדובר בסינית. אבל כאשר מסבירים לנו את המושגים הכל הופך לברור ומובן יותר.

מהו מדד?

אחד המושגים שעליהם מדברים הרבה הוא המדדים, כמו למשל מדד S&P , מדד הדאו ג׳ונס, מדד תל אביב 25 ועוד מדדים אחרים. אז בשביל שלא ישמע לכם כמו סינית בואו נסביר קודם כל באופן כללי מהו בכלל המדד. ובכן המדד בדרך כלל מורכב מרשימה קבועה של מניות. רשימת המניות נקבעה מראש לפי קריטריונים מסוימים; יתכן והיא משתנה מידי פעם בכפוף לקריטריונים. מידי יום חל שינוי בערכן של המניות השונות, חלקן עולות ואחרות יורדות. המדד הוא מציג לנו את השינוי המצרפי בקבוצת המניות. בעצם זוהי דרך קיצור לקבל תמונת מצב כללית של השוק. רוצים ללמוד עוד על מניות? ליחצו כאן.

אך המדד הוא אינו רק כלי לקבלת תמונת מצב של השוק, בהחלט ניתן לקנות תעודות סל ונגזרים המושפעים מתנודות המדד.

מהו מדד ה-S&P?

בדרך כלל מדובר במדד S&P 500; שמו המלא של המדד הוא S&P 500, על שמן של 500 התאגידים המרכיבים את המדד. המדד מנוהל על ידי חברת סטנדרד אנד פורס (חברה המתמחה בשירותים ומחקרים כלכליים).  המדד מורכב ממניות של 500 תאגידים גדולים הנסחרים בבורסות האמריקאיות; כלומר הוא מייצג את החברות הגדולות בשוק ומכאן מקור החשיבות שלו. המדד משמש אינדיקטור טוב לפעילות העסקית בארה״ב; למשל כאשר ישנן ירידות במדד המסקנה היא שישנן ירידות שערים בחברות הגדולות ביותר במשק והדבר עלול להשפיע על הכלכלה כולה.

בחירת החברות המרכיבות את המדד

ועדה מיוחדת בוחרת בקפידה את החברות המרכיבות את המדד. ישנו ניסיון לבחור מדגם מייצג של כל תחומי התעשייה המרכיבות את הכלכלה האמריקאית. כאשר שוקלים אם לצרף חברה למדד מתבצע ניתוח של החברה לפי 8 קריטריונים המבטיחים כי מדובר בשחקן משמעותי בכלכלה האמריקאית.

למרות שלא ניתן לסחור באופן ישיר במדד ישנן תעודות סל רבות המחקות את המדד; כלומר אלו הן תעודות סל המחזיקות בסל מניות בעל הרכב זהה למדד ה S&P. בשל סטיית התקן הגדולה ההשקעה בתעודות סל אלו נחשבת לבעלת דרגת סיכון גבוהה אך בעלת פוטנציאל לתשואות גבוהות.

מכללת אפיק טלפון: 1-700-700-741
רוצה לדעת מה המקצוע הרווחי ביותר שכדאי לך ללמוד? השאר פרטים כאן ויועץ לימודים יחזור אליך עם כל התשובות!

תחום הלימודים שמעניין אותך:


תקנון האתר