קורס שמאות אומנות כמקצוע – מה חייבים לדעת

שמאות אומנות כמקצוע

איך שמאי אומנות מרוויח, מי המשלם ואיפה מוצאים עבודה?

קורס הערכת יצירות אומנות ועיצוב מכשיר למקצוע השמאות בתחום שמאות אומנות. שמאי אומנות שנדרש לתת הערכה לביטוח או לשיפוי חייב להכיר בראש ובראשונה את מירב תחומי האומנות. כאן נרשמים.

שמאי חייב להבין באומנות

מדובר בציור, פיסול, תכשיטים, שטיחים, ריהוט, פריטי דקורציה וכיו”ב. הסיבה היא שעליו לתת הערכה כספית של כל התכולה כשהוא נכנס לבית.

שמאות אומנות בארץ לא דורשת רישוי כמו לנדל”ן, אבל שמאי נבחן מדי יום על ידי חברת הביטוח שבה הוא מועסק או על ידי כל מעסיק אחר, והוא ודאי נבחן על ידי הלקוח עצמו.

לכן כדי לעסוק בתחום הוא צריך לרכוש כלים מקצועיים להערכה מדוייקת עד כמה שאפשר. וכשאני אומרת הערכה, אני מתכוונת להערכה אומנותית, כלומר לדעת לאיזו קטגוריה הפריט או היצירה שייכים, והערכה כספית – כלומר להכיר את מצב השוק של התחום הנדרש.

קורס שמאות אומנות ככלי

לא קיימים מחירונים לפריטי אומנות ועיצוב הנמצאים בבתים, מלבד אולי לגבי אותם פריטים שנמכרים כרגע בחנויות וניתן להשיג את המחיר שלהם (כאן תוכלו לקרוא כיצד נקבע מחירם).  אמנם ליהלומים, למשל, קיים מחירון,  אבל מאחר שהמחיר של יהלום מורכב גם מפרמטרים נוספים, בעיקר כאשר הם משובצים בתכשיטים, השמאי נסמך על הידע שמקנה לו הקורס, וכך הוא יודע כיצד להשתמש במחירון עצמו.

איפה עובדים שמאי אומנות

שמאים מועסקים בחברות שמאות בתל אביב, ירושלים, וחיפה. והם עושים הערכות תכולה ובדיקות מעבדה לזיהוי ערך ואותנטיות של יצירות וחפצים ללקוחות פרטיים ועסקיים, כמו עורכי דין, מוזיאונים, בתי מכירות פומביות, וחברות ביטוח,  לצורכי ירושה וחלוקת עזבון, למכירה, וגם לצרכים משפטיים.

בחברות הביטוח – זה בדרך כלל לפני בניית הפוליסה, או שהם נדרשים להגיע להערכת נזקים. שמאים שעובדים בבתי מכירות פומביות מעריכים את הפריטים והיצירות שמקבלים למכירה. לפעמים הלקוחות שמעוניינים להכניס למכירה הפומבית יצירות מבקשים מהמעריכים שיבואו אליהם הביתה ויעריכו את הפריטים לפני שהם מוסרים אותם למכירה פומבית.

כמה מרוויחים שמאי אומנות

רוב השמאים בארץ, בכל תחומי השמאות, הם עצמאים, כאשר שכרם בדרך כלל נקבע על פי שעות העבודה המושקעות בהערכות שהם מקיימים.

לשאלה מהו השכר שמרוויחים  – לצערי אין בארץ מידע אמין ומדויק בענין, אבל בארה”ב למשל הם נוהגים לפרסם  את השכר הממוצע ששמאים מקבלים, הנה הטקסט באנגלית. אל דאגה. גם אתרג. :

Art Appraisers in America make an average salary of $76,649 per year or $37 per hour. The top 10 percent makes over $116,000 per year, while the bottom 10 percent under $50,000 per year. Oct 2, 20 :

שכר ממוצע של שמאים בארה”ב הוא כ-260,000 ש”ח בשנה או 125 ש”ח לשעה

10% מהם משתכר מעל ל-395,000 ש”ח לשנה והשכר הנמוך ביותר מגיע ל- 170,000 ש”ח בשנה. המידע נכון לחודש אוקטובר השנה.

ובלונדון :

שכר ממוצע של שמאי הוא : 190,000 ש”ח בשנה ו-90 ש”ח לשנה. ביתר הערים באנגליה השכר הממוצע נע בין 138,500 ש”ח ל- 233,000 ש”ח לשנה. המידע הזה מבוסס על נתונים שהגיעו ישירות משמאים וממעסיקים בעילום שם.

The average pay for an Art Appraiser is £42,270 a year and £20 an hour in London, United Kingdom. The average salary range for an Art Appraiser is between £30,789 and £51,817. This compensation analysis is based on salary survey data collected directly from employers and anonymous employees in London, United Kingdom.  (x 4.50)

תחומי ההתמחויות בשמאות אומנות

ההתמחות של השמאים נעשית תוך היצמדות לשמאי ותיק לתקופה הנדרשת. בדרך כלל, מאחר שתחום האומנות הוא רחב למדי, רצוי שהשמאי יבחר להתמחות במספר תחומים. כאשר שמאים נדרשים לתת הערכות ללקוחות שיש להם יצירות וחפצים במבחר גדול של תחומים, פונים לכמה שמאים יחד כדי לבנות את ההערכות הנכונות.

כמו בכל תחומי הלימוד, גם כאן בתחום השמאות, הקורס יעניק את הידע הבסיסי הדרוש לשמאי. חלק הארי של ההתמחות נעשית בצורה אמפירית כלומר, בהתנסיות. ההתנסות לא חייבת לקחת זמן רב, כפי שהיה מקובל בעבר, כיום אנחנו יכולים לראות, להכיר ולחוות תחומים רבים בצורה מקוונת, מבלי לצאת מהבית.

עם זאת, מאחר שהתחום הזה הוא מאד רחב, אני מציעה לבחור נושאים שאתם תרצו להתמחות ולהעמיק את הידע בהם. לרשות מכללת אפיק עומדים מרצים המתמחים בתחומים שונים, לכן בוגרי הקורס יוכלו גם להמשיך לקורסי התמחות לפי בחירה.

שמאות אומנות תמחור

כדי לסבר את האוזן בואו נראה גם כמה עולה ללקוח שעת הערכת שמאי,  ושוב אלו נתונים שנלקחו מארה”ב :

מחיר עבודת שמאות נע בין כ-300 לכ-10,000 ש”ח ויותר, תלוי במוניטין השמאי , במומחיותו ובמיקום.

שמאי יכול לתת ללקוח הערכה לפי שעות, אבל זכרו : זו הערכה בלבד. ובאנגלית:

How much does it cost to have art appraisal?

The hourly rate varies widely from $80 up to $300 or more, depending upon the appraiser, his or her skills, and location. An appraiser may give you an estimate of the hours, but that’s all it is – an estimate.        

כמו שאמרתי, זה מקצוע, מקצוע מרתק,

רוצים להפוך אותו למקצוע שלכם ? בואו והירשמו לאפיק אונליין!            

https://www.afikil.co.il/%D7%9C%D7%99%D7%9E%D7%95%D7%93%D7%99-%D7%91%D7%99%D7%98%D7%A7%D7%95%D7%99%D7%99%D7%9F/

שיתוף

פוסטים נוספים

תמונה: מטבעות דיגיטליים. כיתוב: מה זה קריפטו

מה זה קריפטו

מה זה בדיוק קריפטו? מהם מטבעות קריפטו? מהם המטבעות החדשים? והאם יש מטבעות קריפטו מומלצים? כל היום שומעים על קריפטו. פעם זה היה ביטקוין, אחר 

תמונה: זרועות לצד מחשבים ניידים ושרטוט. טקסט: התמחות בשמאות מקרקעין

התמחות בשמאות מקרקעין – כל הדרך

כמה זמן נמשכת התמחות  בשמאות מקרקעין? מתי אפשר להתחיל להתמחות? מה צריך לעשות כשמסיימים? וגם: איך מוצאים התמחות שמאי מקרקעין? כדי להיות שמאי מקרקעין יש

תמונת מטבעות. טקסט: איך קונים מטבעות דיגיטליים

איך קונים מטבעות דיגיטליים

מהן האפשרויות לקנות מטבעות דיגיטליים?  מהן זירות המסחר הפשוטות והכדאיות? איך קונים מטבעות מפייפאל? ואיך אפשר למצוא מטבעות דיגיטליים גם בישראל בשנים האחרונות מטבעות דיגיטליים

תמונה: ידיים על מקלדת נגישה. טקסט: הצהרת נגישות

הצהרת נגישות – מכללת אפיק

באפיק אונליין אנחנו מחויבים להנגשה לכל בעלי המוגבלויות באפיק אונליין חשוב לנו מאוד להנגיש את הלימודים ואת האתר לכל בעלי המוגבלויות, כך שלא יהיה תלמיד

שלחו לנו הודעה

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות