מהו מדד הנאסד"ק ומאילו חברות הוא מורכב?

מהו מדד הנאסד"ק ומאילו חברות הוא מורכב?

לפני שנדבר על מדד הנאסד״ק בואו נדבר קצת על בורסת הנאסד״ק. הנאסד״ק היא בורסה אמריקאית למסחר בניירות ערך. היא נוסדה בשנות השבעים בכלל בתור לוח אלקטרוני המספק נתוני מסחר בלבד, אך תוך זמן קצר הפכה לזירת מסחר בפני עצמה.

זוהי הבורסה הראשונה שפועלת אך ורק בצורה מקוונת. בורסת הנאסד״ק נחשבת לחדשנית ופחות ביורוקרטית בהשוואה לבורסות האמריקאיות האחרות. מסיבה זו בתחילת דרכה, ועד היום, היא אטרקטיבית מאוד עבור חברות טכנולוגיות. אחת החברות הטכנולוגיות הגדולות ביותר אשר צמחו במקביל לנאסד״ק היא אינטל אשר הונפקה בנאסד״ק בהיותה חברה קטנה ואלמונית.

לעוד מידע על הבורסה ליחצו כאן.

גם חברות ישראליות רבות מראות נציגות בנאסד״ק בזכות מיצובו כבית של החברות הטכנולוגיות ובזכות קלות הכניסה. חברות ישראליות, כמו לדוגמה סאייטקס בשנות השמונים היו הראשונות לגלות את הנאסד״ק ומאז המסורת נמשכת.

מדד הנאסד״ק 100

מבין כל החברות הרשומות ונסחרות בנאסד״ק ישנו מדד המורכב ממאה החברות הגדולות ביותר. המדד אינו כולל את החברות הפיננסיות אלא חברות של ממש המציעות שירותים ומוצרים שאינם פיננסיים. בין החברות הנמצאות במדד הנאסד״ק תוכלו למצוא שמות גדולים ומוכרים כמו אפל, סטארבאקס, אדובי, אמזון, נטפליקס, גוגל וחברות ישראליות כמו טבע, צ׳ק פוינט ועוד רבות אחרות. מדד הנאסד״ק הוא מדד מצרפי אך הוא אינו מבטא באופן שווה כל מנייה; במקום זאת ככל שהחברה גדולה יותר כך המדד נותן לה משקל יחסי רב יותר. גודל החברה נמדד על פי שווי השוק.

רבים שואלים לגבי ההבדל בין מדד הדאו ג׳ונס לבין מדד הנאסד״ק; עיקר ההבדל נובע מכך שמדד הנאסד״ק כולל גם חברות שאינו מבוססות בארה״ב ונמנע מלהכניס למדד חברות פיננסיות; עבורן ישנם מדדים אחרים.

במהלך הפעילות העסקית חלים שינויים בשוק; חברות יכולות להתמזג אחת עם השנייה ולהפוך לשחקניות גדולות יותר בשוק; חברות יכולות לפשוט רגל או סתם מורחקות מהמסחר בשל אי עמידה בסטנדרטים מסוימים. מסיבה זו יש לעדכן מידי פעם את המדד. המדיניות היא עדכון של החברות המרכיבות את המדד פעם בשנה. כך קורה שחברות מסוימות יוצאות מרשימת החברות המרכיבות את המדד ולעומתן חברות אחרות נכנסות.

מדד הנאסד״ק נחשב למדד מוביל, בעיקר בתחום החברות הטכנולוגיות ויש לו משמעות רבה. תעודות סל רבות עוקבות אחר מדד הנאסד״ק וכך מאפשרות השקעה במדד עם כלים כמו חוזים עתידיים ואופציות. שימו לב שמדד נאסד״ק 100 הוא אינו המדד היחידי של הנאסד״ק. ישנו גם מדד הנקרא  Nasdaq Composite וזהו מדד הכולל את כל החברות כולן הנסחרות בנאסד״ק.

מכללת אפיק טלפון: 1-700-700-741
רוצה לדעת מה המקצוע הרווחי ביותר שכדאי לך ללמוד? השאר פרטים כאן ויועץ לימודים יחזור אליך עם כל התשובות!

תחום הלימודים שמעניין אותך:


תקנון האתר