איך לבנות תיק השקעות?

איך לבנות תיק השקעות?

בניית תיק השקעות היא דבר מורכב ודורשת היכרות עמוקה עם שוק ההון והתנהגותו. מי שלא מגיע מהתחום יכול למצוא את עצמו הולך לאיבוד בז׳רגון מקצועי יוצא דופן. עוד נקודה חשובה במורכבות של תיק השקעות היא שהמושג תיק השקעות טוב הוא מושג יחסי הכלול בסובלנות המשקיע לסיכונים; בהחלט יתכן שתיק השקעות אשר מתאים לאדם אחד הוא חסר ערך עבור אדם אחר. הסיבה לכך היא שישנם אנשים אשר מוכנים להסתפק בתשואה נמוכה וחשוב להם להיות בטוחים שהם אינם מסכנים את כספם, לעומתם ישנם אחרים אשר מוכנים לקחת סיכונים גדולים בתמורה לפוטנציאל רווח גדול. אותן ההעדפות של הפרט הן עניין מאוד סובייקטיבי.

בניית תיק השקעות היא דבר שצריך לעשות עם אנשי מקצוע אך בטרם ניגשים ליועץ ההשקעות, כדאי שתחשבו קצת עם עצמכם על סכום הכסף אותו אתם רוצים להשקיע ומה אתם מצפים לקבל בתמורה.

בניית תיק השקעות

העדפות הפרט השונות הן הסיבה מדוע בניית תיק השקעות מתחילה קודם כל בתיאום ציפיות. למשל כאשר ניגשים ליועץ השקעות ורוצים שירכיב עבורכם תיק השקעות הוא חייב להבין מה האופי שלכם בתור משקיעים ומה אתם מצפים. הזכרנו כבר את העדפות הסיכון אך ישנו עוד גורם דומיננטי והוא תקופת ההשקעה. ישנם אנשים אשר רוצים השקעה לזמן קצר אשר תביא להם את מיטב הרווחים וישנם גם כאלו הרצים למרחקים ארוכים.

שלב שני בבניית תיק השקעות הוא הקצאת ההשקעות אשר נעשית גם לפי מודל של פיזור השקעות. מכירים את הקלישאה ״לא שמים את כל הביצים בסל אחד״, בדיוק כך זה בשוק ההון. בעולם ישנם זעזועים שונים אשר משפיעים על שוק ההון. מחירי נפט עולים ויורדים; משברים כלכליים ותהפוכות פוליטיות והכל משפיע על הכל. מסיבה זו חייבים לפזר את ההשקעות שלכם, כך אתם יכולים לצמצם את הנזקים במקרה של משבר וירידות שערים. לצורך הדוגמה, לא תהמרו עם כל כספכם על הדולר אלא תפזרו את ההשקעה בין מטבעות שונים או תחומי השקעות שונים שפחות מושפעים מהדולר.

ישנן מתודות שונות העוסקות בתיאוריה של הקצאת הנכסים, כלומר לפי אלו קריטריונים תחלקו את הנכסים. שוב באים כאן לידי ביטוי השיקולים של טווח הזמן והעדפת הסיכון של המשקיע.

אלו הם שני השלבים הבסיסיים אבל אחריהם יש לבחור את אפיקי ההשקעה השונים והאפשרויות הן רבות אך יש לשקול אותן בהתאם להעדפות של הסעיפים הקודמים. בין אפיקי ההשקעה ניתן להזכיר אגרות חוב, פקדונות קצרי מועד, השקעות ספקולטיביות כמו מניות, קרנות נאמנות, תעודות סל, אופציות ועוד. בסופו של דבר אתם בוחרים כאן באפיקי השקעה ספציפיים ויש לנתח כל אחד מהם על מנת לנסות לחזות את המגמות הצפויות.

באנר הפניה לקורס שמאות רכוש. כותרת: כמה עולה קורס שמאות מקרקעין

הימנעות מטעויות

ישנן שיטות שונות לבניית תיק ההשקעות אבל חשוב גם להיזהר מטעויות. אחת הטעויות הנפוצות אצל מתחילים היא נכסים מרובים מידי. משקיעים רבים השואפים להפחית את הסיכון מפזרים את תיק ההשקעות בצורה מוגזמת. פיזור השקעות הוא אכן דבר חושב אך בסופו של דבר עד גבול מסוים. כאשר יש יותר מידי נכסים, תוספת נכס זה או אחר אינה מפחיתה את הסיכון אבל בהכרח פוגעת בתשואה והופכת למיותרת.

עוד בעיה שצריך להיזהר ממנה היא בעיית המתאם, בעיה גדולה בעולם הגלובאלי שלנו. ישנם הרבה אפיקי השקעה אשר ישנו מתאם גדול ביניהם, כלומר ישנם גורמים משותפים אשר יכולים להיות בעלי אותן ההשפעות.

שיתוף

פוסטים נוספים

אדם על מחשב. כיתוב: איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין

איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין

מה המוסדות שבהם אפשר ללמוד שמאות מקרקעין? מה לומדים בשמאות מקרקעין? ומה היתרונות של אפיק? השאלה איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין היא שאלה של הרבה

בוגרי קורס שמאות רכוש 2021

עוד בוגרים מרוצים של קורס שמאות רכוש בוגרי קורס שמאות רכוש 2021 בהובלתו של קובי רז. לרוב אנחנו מעדיפים קורסים אונליין ולא להיות בפקקים. אבל

תמונה: מטבעות דיגיטליים. כיתוב: מה זה קריפטו

מה זה קריפטו

מה זה בדיוק קריפטו? מהם מטבעות קריפטו? מהם המטבעות החדשים? והאם יש מטבעות קריפטו מומלצים? כל היום שומעים על קריפטו. פעם זה היה ביטקוין, אחר 

שלחו לנו הודעה