תנאי ההכשרה לשמאי מקרקעין משתנים – שאלות ותשובות

תנאי הכשרה לשמאי מקרקעין

שינוי ההכשרה למקצוע שמאות מקרקעין – מה השינוי בתנאי ההכשרה לשמאי מקרקעין, האם יחול, מתי יחול ואיך אנחנו נערכים

לאחרונה עלו פרסומים בתקשורת כי חלה מהפכה בתנאי הקבלה לשמאות המקרקעין, ותנאי ההכשרה לשמאי מקרקעין משתנים. כלומר התנאים לקבלת הרישיון משתנים – וזה משפיע על לימודי שמאות מקרקעין. יש שני שינויים עיקריים: איחוד הבחינות לבחינה אחת ושינוי תנאי הקבלה למקצוע:  במקום תואר ראשון יוכלו להתמנות לשמאי מקרקעין רק בעלי תואר עם התמחות קשורה. את החלטה זו אישרה מועצת השמאים במשרד המשפטים. מה הולך לקרות? ריכזנו לכם שאלות ותשובות.

מה המצב כיום?

כיום כדי לקבל רישיון צריך לעבור 14 בחינות בתחומים שונים, להיות בעל תואר ראשון, ללא תיק פלילי, מעל גיל 23 וכן לעבור שנת סטאז’ אצל שמאי מומחה.

מה השינוי המצופה?

לפי החלטת מועצת השמאים במשרד המשפטים יבוטלו  14 הבחינות, הן המקדימות והן הסופיות, ובמקומן תהיה בחינה אחת בלבד. כמו כן יוקשחו תנאי הקבלה לרישיון: יוכלו לגשת לבחינה רק בעלי תואר בשמאות או בעלי תואר ראשון עם זיקה לתחום, כמו חשבונאות, משפטים, הנדסה ועוד.

מתי יחול השינוי?

לא בקרוב. נכון לכתיבת שורות אלו ההחלטה מחכה לאישור שר המשפטים. כך שייקח זמן עד שתקום ממשלה חדשה וימונה שר משפטים חדש ועד אשר יבחן את ההחלטה. גם לא בטוח שימהרו לאמץ את השינוי. המלצות דומות ניתנו כבר ב-2012, אך לא יושמו עד ימים אלו.

נוסף על כך  השינוי דורש תיקוני חקיקה ומיסוד תוכנית לימודים.  משרד המשפטים יעסוק בזמן הקרוב בהכנות, ובין היתר הוקם צוות עבודה שיעבוד מול המוסדות האקדמיים.

מה קורה בינתיים?

בינתיים הבחינות נמשכות כרגיל. כך שאם אין לכם תואר עם התמחות רלוונטית, כדאי להתחיל ללמוד כבר עכשיו לפני שיחול השינוי.

מה יעשה מי שכבר החל את הלימודים בזמן אישור השינוי?

כאמור, כרגע התוכנית עוד לא אושרה. בנוגע למי שהחל את ההסמכה ונמצא באמצע התהליך, למשל כבר עבר כמה בחינות – אם תאושר התוכנית, נכון לעכשיו אין תוכנית ביצוע של משרד המשפטים. אנו סבורים שיאפשרו להם לסיים את ההסמכה בדרך הוותיקה. ואם תאושר התוכנית, היא תהיה רלוונטית כאמור רק למי שלא החל את תהליך ההסמכה.

למה הציעו את השינוי?

לפי מועצת השמאים במשרד המשפטים,  אחוזי המעבר בבחינות ההסכה נמוכים ותהליך ההכשרה של שמאי נמשך מעל שבע שנים. המטרה היא לקצר הליכים. 

האם השינוי ישפיע על העלויות?

אם השינוי ייושם, הסטודנטים כמובן ישלמו על פחות קורסים, הן במכללות פרטיות והן באוניברסיטאות. גם הליך הרגולציה עולה מיליוני שקלים בשנה והכוונה להפחית רגולציה ולחסוך עלויות. קראו כאן על העלויות העדכניות במאמר קורס שמאות מקרקעין מחיר.

האם מכללת  אפיק ערוכה לשינוי?

נכון להיום במכללת אפיק יש מידע רב על לימודי שמאות מקרקעין, כולל מבחנים ותרגולים בכל התחומים. עד כה לא פורסמו תוכנית הלימודים ונושאי הבחינה, אך נראה שהבחינה תהיה ממוקדת יותר ופשוטה יותר. ואם התוכנית תאושר, נעבור לקורס אחד ממוקד יותר.

מכללת אפיק מסתגלת מהר לשינויים. כפי שהוכחנו בעבר בתחום של הלימודים מרחוק והובלנו את מהפכה זו בתחום השמאות ובתחומים נוספים, אנו ערוכים גם לשינויים אחרים, הכל לטובת התלמידים.

מה ההמלצות?

כאמור אי אפשר להיות בטוח אם ומתי יאושרו ההצעות. עבור תלמידים בעלי תארים בתחומים משיקים לשמאות, אין בעיה, והם יכולים להמשיך כרגיל. בנוגע לבעלי תארים אחרים, מומלץ להתחיל את ההכשרה עכשיו וליהנות משיעורי ההצלחה הגבוהים במכללת אפיק, לפני שיחול השינוי, אם בכלל.

שיתוף

פוסטים נוספים

אדם על מחשב. כיתוב: איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין

איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין

מה המוסדות שבהם אפשר ללמוד שמאות מקרקעין? מה לומדים בשמאות מקרקעין? ומה היתרונות של אפיק? השאלה איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין היא שאלה של הרבה

בוגרי קורס שמאות רכוש 2021

עוד בוגרים מרוצים של קורס שמאות רכוש בוגרי קורס שמאות רכוש 2021 בהובלתו של קובי רז. לרוב אנחנו מעדיפים קורסים אונליין ולא להיות בפקקים. אבל

תמונה: מטבעות דיגיטליים. כיתוב: מה זה קריפטו

מה זה קריפטו

מה זה בדיוק קריפטו? מהם מטבעות קריפטו? מהם המטבעות החדשים? והאם יש מטבעות קריפטו מומלצים? כל היום שומעים על קריפטו. פעם זה היה ביטקוין, אחר 

שלחו לנו הודעה