מהי תעודת שמאי מקרקעין

רישיון שמאי מקרקעין

מה זו תעודת שמאי מקרקעין? מה היא מקנה? איזו השכלה דרושה כדי להיות שמאי מקרקעין? וכל מה שרציתם לדעת

אתם רוצים להיות שמאי מקרקעין? להיות מעורבים בעולם המופלא של עסקאות הנדל”ן? להיות מודעים יותר לעולם הביטוח, להעריך שווי של דירות, בתים, מקרקעין? מצוין, אבל איך אפשר להתחיל. קודם כול כדאי לקרוא על לימודי שמאות מקרקעין.

כדי להיות שמאי מקרקעין אתם תצטרכו רישיון לשמאי מקרקעין. תעודת שמאי מקרקעין היא בעצם הרישיון שמוכיח שעברתם את בחינות ההסמכה לשמאות המקרקעין בהצלחה וכן שצלחתם שנת סטאז’ אצל שמאי מקרקעין מנוסה. את תעודת שמאי המקרקעין מעניק משרד המשפטים.

מה ההשכלה הדרושה לשמאי מקרקעין

בעיקרון כל אחד בעל תואר ראשון יכול להיות שמאי מקרקעין, לא משנה מה הוא למד. את לימודי שמאות המקרקעין אפשר להתחיל עוד בטרם סיימתם את התואר. במכללת אפיק תוכלו להתחיל מיד לימודי שמאות מקרקעין אונליין גם ללא תנאי קבלה, כמו תואר, ציון מינימלי וראיון קבלה.

עם זאת, בוגרי אוניברסיטאות מוכרות בארץ יכולים לקבל פטורים מבחינות מסוימות בהתאם להחלטת מועצת השמאים. הקורסים שעבורם מקבלים פטור הם קורסי מבוא שנלמדים בתארים אחרים, בהם יסודות המימון ושימושם בשומת מקרקעין; יסודות מדידה ומיפוי; יסודות הכלכלה חלק א’ – מיקרו כלכלה ומקרו כלכלה; סטטיסטיקה; דינים ועוד. לרשימה המלאה ולבקשת פטור.

מה מקנה תעודת שמאי מקרקעין

תעודת שמאות מקרקעין מקנה את האפשרות לשמאי המקרקעין לעסוק בכל תחומי המקצוע, שהם הרבה יותר מהערכת שווי דירות. שמאי מקרקעין עוסק גם בהכשרת קרקעות, הפקעת קרקעות, תחומי מיסוי מקרקעין והיטל השבחה – שנעלמים מהעין כשעוסקים בשווי המקרקעין בלבד. תפקיד שמאי המקרקעין הוא גם גורם חשוב בשוק המשכנתאות. ושמאים מועסקים על ידי בנקים וגופי הלוואות. וכמובן השמאי גם מעריך שווי נכסים. 

שמאי המקרקעין בודק את כל הדברים בשווי הנכס שאינם עולים במבט ראשון. למשל מצבו ההנדסי של המבנה, אם המבנה נחשב חדש או ישן, השפעה של רטיבות, רעשים ועוד.

תפקיד נוסף של שמאי מקרקעין הוא להעריך את הירידה בשווי הנכס עקב שינויי סביבה כמו הוספת אנטנות, בתי ספר, בניינים שלא היו ועוד. לתפקיד זה חשיבות רבה בבית המשפט כאשר רוצים לתבוע על ירידת ערך.

בנוסף, בתוכניות פינוי בינוי, תמ”א 38 והתחדשות עירונית יש שימוש רחב בשמאי מקרקעין. ממשלת ישראל הסמיכה את שמאי המקרקעין למומחים הבודקים היבטים רבים של כל אחד מהפרויקטים הללו, כך שיהיו הוגנים יותר, יעילים יותר ומקצועיים יותר. הערכת השמאי יכולה להעלות את ערך הנכס עבור התושבים במיזמים מעין אלו.  כמו כן כאמור שמאי המקרקעין עוסק בענייני מיסוי שנעלמים מהעין [למאמר המלא  מה מקנה תעודת שמאי מקרקעין].

לימודי שמאות מקרקעין – תעודה או תואר?

כדי להיות שמאי מקרקעין לא חייבים תואר בשמאות מקרקעין. תואר בתחומים משיקים בהחלט עוזר אבל גם אפשר להסתפק בקורס שבסופו תעודת בוגר. ולאחר המבחנים תקבלו תעודת שמאי מקרקעין מוסמך. היתרון של קורס קצר הוא שהוא ממקד אתכם בבחינות, יש פחות התעסקויות בתיאוריה ויותר במעשה. צריך לזכור גם שהעלויות של תואר הן גבוהות יותר וזמן הלימודים ממושך יותר. קורס שמאות אונליין למשל יכול לעזור לכם להחליט אם זה הכיוון שלכם בלי להוציא הרבה כסף, ובלי לבזבז הרבה זמן. אחר כך אם תרצו להתמקצע תוכלו ללמוד קורסים נוספים בתחום ואף להתמחות בנושאים נוספים בתואר ראשון ואפילו בתארים מתקדמים יותר. כך למעשה קורס שמאות מקרקעין הוא נקודת התחלה מצוינת. אפשר להתחיל כאן למטה בהירשמות לקורס.

שיתוף

פוסטים נוספים

מה זה ביטקוין

מה משמעות המונח ביטקוין, איך משתמשים בו, מה זה כריית ביטקוין, ומה אומר החוק בישראל – ריכזנו עבורכם את כל מה שאתם חייבים לדעת אתם

איך שמאי מעריך דירה

איך שמאי מעריך דירה

כיצד בודק שמאי המקרקעין את ערך הדירה למשכנתא? מה קובע את הערך לפני קניית הדירה? איך מחשבים פיצויים? ומה לגבי המיסים? כל מה שאתם חייבים

דרושים שמאים

איפה דרושים שמאים בארץ

באילו מוסדות דרושים שמאים בישראל? איפה המקומות הנחשבים ביותר לעבוד כשמאי? והאם משתלם להיות שמאי עצמאי או שכיר? וגם: איך מוצאים עבודה לימודי שמאות המקרקעין

שלחו לנו הודעה

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות