הכירו את תפקידו של מנגנון שמאי מכריע

מי שנמצא בתחום שמאות הרכב לבטח נתקל ומכיר במושג של מנגנון שמאי מכריע. מנגנון ייחודי המאפשר ערעור על בדיקת שמאות של חברה ובכך להסתייע בדעה מקצועית נוספת של אותו שמאי.

כבר ב-2007 ניתנה הוראה של המפקח על הביטוח על הקמת מנגנון שמאי מכריע. הוראה זו חייבה את איגוד חברות הביטוח בישראל ביישום מנגנון זה תוך כך שעליהם ליידע את הציבור אודותיו.

במסגרת החוזר שהוציא המפקח על הביטוח תורכב רשימה של שמאים מכריעים. שמאים אלו ישמשו במקרים של מחלוקות בין שתי הצעות תיקון או שתי שומות. על אותה רשימה לכלול מספר סביר של שמאים מכריעים כשאלו זמינים בכל נקודה גאוגרפית. וכך, במקרים בהם המבוטח מעוניין לערער על הצעת התיקון או השומה, ייבחר באופן אקראי שמאי מכריע מתוך אותה רשימה שלו אין כמובן נגיעה לאף אחד מהצדדים.

הפעלת מנגנון שמאי מכריע בשנים הראשונות

כניסת המנגנון ב-2007 הצביעה כי בשנתיים הראשונות נעשו אך ורק כשמונה פניות לשימוש בשמאי מכריע, חרף העובדה כי באותה עת נרשמו בישראל בכל שנה כ-350 אלף תביעות רכב. למול מספר הפניות הנמוך לאותו מנגנון עלתה באופן טבעי השאלה האם חברות הביטוח מנצלות לטובתן את תלות הצרכן בהן ואף נמנעות מליידע אותו על קיומו של אותו מנגנון?

עם השנים החל מנגנון שמאי מכריע לתפוס נפח רחב ומשמעותי יותר בתחום שמאות הרכב וזאת לצד העובדה כי מנגנון דומה החל לפעול גם בתחום הנדל”ן וזאת בכל הנוגע לפעילותם של שמאי המקרקעין.

חיוניות מנגנון שמאי מכריע כיום

כיום, כ-13 שנים לאחר הקמת מנגנון שמאי מכריע בתחום שמאות הרכב, מודעותם של צרכנים בתחום הביטוח אינה מאפשרת לחברות ביטוח רבות ליהנות מאותה חוסר מודעות לקיומו של מנגנון זה, כפי שהדבר קרה בשנים הראשונות עם הקמת המנגנון.

ניתן אף לברך חברות ביטוח רבות שמדגישות עוד בשלבים הראשונים על קיומו של מנגנון זה. שקיפותן בנושא מאפשרת לאותן חברות לחזק את אמון הלקוחות ובכך הופך המנגנון עצמו למשמעותי הרבה יותר.

עצם קיומו של מנגנון זה הביא חברות ביטוח רבות לעשות חשיבה מחדש בכל הנוגע לאופי פעילותן. הידיעה שקיים מנגנון בלתי תלוי שאליו יכול לפנות כל צרכן וזאת כחלופה מסורבלת ובירוקרטית בדמות תביעה משפטית, הפכה את פעילות שמאי הרכב מטעם חברות הביטוח להוגנות וענייניות יותר.

במסגרת תכני הלימוד הכוללים לימודי שמאות רכוש אונליין במכללת “אפיק”, קיימת כמובן התייחסות רחבה גם לנושא שמאי מכריע. הסטודנטים במכללה למדים כי מנגנון זה מהווה פתרון קל ופשוט למול החלופה של תביעה והתעסקות משפטית כנגד ביצוע שומה לה אנו לא מסכימים.  

שיתוף

פוסטים נוספים

תמונה: מטבעות דיגיטליים. כיתוב: מה זה קריפטו

מה זה קריפטו

מה זה בדיוק קריפטו? מהם מטבעות קריפטו? מהם המטבעות החדשים? והאם יש מטבעות קריפטו מומלצים? כל היום שומעים על קריפטו. פעם זה היה ביטקוין, אחר 

תמונה: זרועות לצד מחשבים ניידים ושרטוט. טקסט: התמחות בשמאות מקרקעין

התמחות בשמאות מקרקעין – כל הדרך

כמה זמן נמשכת התמחות  בשמאות מקרקעין? מתי אפשר להתחיל להתמחות? מה צריך לעשות כשמסיימים? וגם: איך מוצאים התמחות שמאי מקרקעין? כדי להיות שמאי מקרקעין יש

תמונת מטבעות. טקסט: איך קונים מטבעות דיגיטליים

איך קונים מטבעות דיגיטליים

מהן האפשרויות לקנות מטבעות דיגיטליים?  מהן זירות המסחר הפשוטות והכדאיות? איך קונים מטבעות מפייפאל? ואיך אפשר למצוא מטבעות דיגיטליים גם בישראל בשנים האחרונות מטבעות דיגיטליים

תמונה: ידיים על מקלדת נגישה. טקסט: הצהרת נגישות

הצהרת נגישות – מכללת אפיק

באפיק אונליין אנחנו מחויבים להנגשה לכל בעלי המוגבלויות באפיק אונליין חשוב לנו מאוד להנגיש את הלימודים ואת האתר לכל בעלי המוגבלויות, כך שלא יהיה תלמיד

שלחו לנו הודעה

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות