מסלול שמאות מקרקעין

 אז מה הוא בעצם מסלול שמאות מקרקעין?

שמאי מקרקעין מתפקד כמומחה בשוק הנדל"ן, אשר מודע לכל הכוחות הקשורים לשוק זה, מתחומי הכלכלה, החברה, ההנדסה והמשפט. הבנת תקני וחוקי הקרקע, אישורים לבנייה, ועוד חוקים מורכבים הקשורים למס. הבנה זאת הינה בעלת ביקוש רב בשוק. כדי להירשם בפנקס שמאי המקרקעין הסטודנט חייב לעמוד בבחינות שעורכת המועצה בהתאם לכללי שמאי מקרקעין (תכנית בחינות), התשמ"ה-1985.

מחירו של כל מוצר בשוק נקבע על-ידי אנשי מקצוע. בשוק הנדל"ן איש המקצוע הקובע את מחיר הנכס הוא שמאי מקרקעין. ישנם גופים רבים הזקוקים לשווי השוק של נכס דלא ניידי (נדל"ן): הבנקים הקובעים את גובה המשכנתא הזקוקים להערכה מדויקת , חברות הביטוח הקובעות את שוויו לטובת עדכון הפוליסה, בעלי הנכס המעוניינים בפיתוח הנכס או הרשויות המקומיות. בשל ריבוי ההשקעות בנדל"ן בישראל הפך תחום שמאות המקרקעין לפופולרי במיוחד ובעלי ההכשרה המקיפה של קורס שמאות מקרקעין יוכלו להשתלב בעבודה במשרדי ממשלה, גופים עסקיים פרטיים וציבוריים, בנקים, חברות ביטוח, חברות בנייה, חברות נדל"ן, יזמי נדל"ן, או עם משקיעים זרים.

מסלול שמאות מקרקעין

כדי להתקבל למסלול יש צורך בתואר ממוסד מוכר, כאשר התנאי לקבלת הרישיון הוא עמידה בהצלחה בבחינות מועצת השמאים והתמחות אצל שמאי מקרקעין מוסמך. הקורס נועד לבוגרי תואר ראשון ממוסד ישראלי המוכר על ידי המל"ג .

התנאים לקבלת רישיון שמאי מקרקעין:
מעל גיל 23
עמידה בהצלחה בבחינות מועצת השמאים
התמחות אצל שמאי מקרקעין מוסמך
בעל השכלה אקדמאית
אי רישום פלילי

המועצה עורכת 14 בחינות, הנחלקות לשלושה שלבים:
שלב 1 – כולל 11 מבחנים נושאיים + מבחן מסכם לכל אותם המבחנים.
שלב 2   המבחן ה- 13+ שנה אחת של סטאז'. יש אפשרות לעשות את המבחן לפני, במהלך או אחרי הסטאז' .
שלב 3  – מבחן מספר 14 ואחרון המרכז את כל שאר המבחנים שנעשו וכתיבת שומה של שמאי מקרקעין.

 אז מה לומדים במסלול שמאות מקרקעין?

במסלול זה קיימים 12 מבחני מועצה שמתוכם יש את האפשרות להגיש פטורים על 5 מתוך אותם המבחנים.

הבחינות:

 1. דינים
 2. תכנון ובניה חלק א'-יסודות התכנון העירוני
 3. יסודות הנדסת בנין והנדסה אזרחית
 4. מדידה ומיפוי
 5. תכנון ובניה חלק ב'-דיני התכנון העירוני
 6. מיסוי מקרקעין ומיסים אחרים
 7. סטטיסטיקה (אפשרות להגיש פטור)
 8. מיקרו מאקרו כלכלה (אפשרות להגיש פטור)
 9. יסודות המימון ושימושם בשומת מקרקעין (אפשרות להגיש פטור)
 10. יסודות בחשבונאות וניתוח דוחות כספיים (אפשרות להגיש פטור)
 11. כלכלה עירונית (אפשרות להגיש פטור)
 12. מבוא לתורת השמאות (מבחן מסכם)

אז מי זכאי לתעודה?

תעודת גמר תינתן רק למי שלמד והשלים את כל הקורסים במסגרת הלימודים. לבוגרי התכנית תוענק תעודת סיום מטעם המכללה. רישיון ממשרד המשפטים יוענק למי שעמד בכל הבחינות והשלים את תקופת ההתמחות.

מי מעביר את קורסי השמאות במכללת אפיק?

כמו בכל הקורסים של מכללת אפיק גם במסגרת לימודי קורסי שמאות מקרקעין מכללת אפיק שמה דגש על מרצים ומדריכים מהשורה הראשונה אשר יתנו לסטודנטים את המידע המקצועי, הרלוונטי והמעמיק ביותר. סגל המרצים בקורס הינו בעלי ניסיון רב ובעלי מקצועות בתחום ומי שיכולים להעניק לכם את הליווי הטוב ביותר עד לסיום הקורס וקבלת תעודת המקצוע.

לקבלת סילבוס לחץ כאן

ממליצים עלינו

"שמי אימרי לוי, למדתי במכללת אפיק קורס השקעות חכמות בנדל"ן בשילוב תיווך ותמ"א 38, הגעתי ללא ידע, יצאתי עם מקצוע לעתיד. במהלך הקורס רכשתי יחד עם בן משפחה דירה, לאחר מספר חודשים רכשתי דירה נוספת. מכרנו את 2 הדירות ברווח נאה. אני ממשיך להתעסק בתחום לרכוש ולמכור נכסים לחפש השקעות ברחבי הארץ ופרויקטים אישיים."

"שמי אייל חזות, למדתי במכללת אפיק את קורס שוק ההון. הלימודים מקצועיים מאוד ומקנים ביטחון במסחר בשוק ההון תוך כדי הבנה ויכולות ביצוע גבוהה המוביל אותנו לעשות כסף. ישר כח! תודה רבה לצוות ההנהלה התומך באווירה משפחתית ובפרט למרצה המוכשר עידו, נתראה בקורסים הבאים"

"שמי עומר שרן, קודם כל תודה על הכלים ו"הדחיפה" למעלה, זיכיתי להכיר חברים חדשים ולהצליח, ולראות שמה שנראה מלמעלה תמיד אפשר להגיע אליו ביצירתיות העבודה קשה לא משנה מאיפה באת, משנה לאן שאתה מכוון את עצמך! ממליץ בחום מכללת אפיק וכל השאר סתם חקיינים"