קורס גישות ועקרונות בהערכת מקרקעין

במסגרת מסלול לימודי שמאות מקרקעין אונליין של מכללת אפיק יזכו הסטודנטים לקחת חלק באחד מהקורסים החשובים בתחום – קורס גישות ועקרונות בהערכת מקרקעין.

קורס שמאות מקרקעין של מכללת אפיק כולל בתוכו כמובן את הקורס הבסיסי הנוגע לגישות ועקרונות בהערכת מקרקעין. המידע הנלמד בקורס בסיסי זה ילווה את הקריירה של כל שמאי מקרקעין בישראל, כשהוא פותח עבורו בעצם את האפשרות להכיר את מקרוב את הקרביים של תחום שמאות המקרקעין.

הנושאים הנלמדים בקורס גישות ועקרונות בהערכת מקרקעין רחבים עד מאוד. במאמר זה ננסה לגעת במקצת הנושאים אותם תכירו לעמוק בקורס.

בנייה רוויה בהערכת מקרקעין

קשה לשים את האצבע על הגדרה אחת מדויקת של בנייה רוויה בישראל. מנהל מקרקעי ישראל מגדיר בנייה רוויה במסגרת של בניינים משותפים, כשלכל בניין שתי קומות וארבע יחידות דיור לפחות. מנגד משרד השיכון והבינוי מגדיר בנייה רוויה כבנייה ובה צפיפות של ארבע יחידות על גבי דונם אחד.

באופן טבעי נוכל לראות בנייה רוויה במקומות בהם מתקיימת בנייה לגובה במרחבי הערים. בין אם בבנייה של שכונות חדשות, פרויקטים של התחדשות עירונית ואף באזורים בהם מקימים מגדלי יוקרה לגובה במסגרת של תא שטח מצומצם יחסית.

בנייה צמודת קרקע במקרקעין

בנייה צמודת קרקע מהווה הגדרה רוחבית עבור תהליכי תכנון, פיתוח ובנייה של מגורים חד או דו קומתיים על גבי שטח שנמצא בבעלות של אדם פרטי. בנייה צמודה קרקע ידועה גם בשם "בנייה פרטית" כשרוב עבודות התכנון, הפיתוח והבנייה נעשות בעבור הקמת בתים פרטיים, שאותם נראה לרוב במושבים, קיבוצים ואף בשכונות עירוניות ששטחיהם הוכשרו לבנייה שכזו.

על שמאי מקרקעין להכיר מקרוב את הנושאים הנלווים לבנייה זו, כשבין היתר אלו יצטרכו ליידע את לקוחותיהם המעוניינים ברכישה של קרקע צמודת קרקע בתשלומים נלווים דוגמת תשלומים בדמות דמי היתר. אלו כוללים, בין היתר, דמי היתר עבור תוספות בנייה, עבור שינוי ייעוד וניצול ודמי היתר עבור פיצול מגרש.

קרקע ספקולטיבית – בהערכת מקרקעין (גישות ועקרונות)

תחום נוסף באותו הקורס נוגע לנושא של קרקע ספקולטיבית. מדובר על קרקע הנמצאת בסמוך לאזורי עירוניים שייעודה טרם נקבע באופן סופי. אנשי מקצוע ובתוכם שמאי מקרקעין ידעו לומר ולהעריך על פי הידע המקצועי והניסיון שצברו האם אותה קרקע ספקולטיבית תשתנה בעתיד במסגרת תוכנית בנייה חדשה ועליה ייבנו מבנים נוספים שיביאו להמשך הרצף העירוני הקיים בסמוך לה.

שווי קרקע ספקולטיבית נקבע לרוב באמצעות השוואת שווי הקרקעות ספקולטיביות נוספות הקיימות באותה סביבה עירונית.

משמעותן של קרקעות ציבוריות

נושא הקרקעות הציבוריות בישראל מהווה מוקד לימודי לו בסיס רחב ביכולת להבין את מאזני הכוחות בעולם הנדל"ן והמקרקעין בישראל. קרקעות ציבוריות בישראל, כשמן כן הן, נמצאות בבעלות של גוף ציבורי. באופן טבעי, קיימת משמעות רבה לאיזה גוף ציבורי שייכת כל קרקע.

הסטודנטים בקורס ילמדו את ההבדלים הקיימים בין קרקע ציבורית השייכת לרשות מקומית, עירייה, קרן קיימת לישראל או רשות הפיתוח. מתי, למשל, יכולה רשות מקומית להקצות קרקע ציבורית ולשנות ייעודה למגורים ובאילו מקומות קרקע ציבורית תישאר כזו במסגרת החוק לאורך עשרות שנים.

מטרתם של כלל הנושאים בקורס גישות ועקרונות בהערכת מקרקעין היא להביא את הסטודנט למעבר הבחינה בגישות ועקרונות עד להשגת רישיון שמאי המקרקעין הנכסף.

רוצה לקדם את הקריירה שלך ?

השאר לנו את הפרטים שלך ונחזור אליך בהקדם האפשרי 

הכתבות החמות מעולם השמאות

הפודקאסטים החמים מעולם השמאות

צרו קשר