מהם נזקי החקלאות העיקריים בישראל?

כשנשאלת השאלה מה זה שמאי רכוש וחקלאות, חלק מהמענה הרחב נוגע לנזקי החקלאות הקיימים בישראל. נזקים שבגינם נקראי שמאי רכוש וחקלאות על מנת לאמוד על אופן והקף הנזקים.

ענף החקלאות בישראל עדיין קיים ושריר ומהווה תחום הנהנה כיום מחידושים פורצי דרך, בין אם בגידול זנים של פירות וירקות, שימוש בחידושים טכנולוגיים שהופכים את העבודה לקלה ופשוטה יותר ומשמש כתחום המאחד סביבו קהילות, מושבים וקיבוצים.

לצד אלו, ענף החקלאות סובל לא פעם מנזקים רבים. נזקים שכל שמאי רכוש וחקלאות בישראל מכיר מקרוב, כשהוא מוזמן על ידי גורמים בענף לאמוד את חומרת אותם נזקים.

אלו המגיעים ללמוד את תחום שמאי רכוש וחקלאות במכללת אפיק עושים זאת בשל מספר סיבות להן התייחסנו בעבר. במסגרת הלימודים במכללה לומדים הסטודנטים מהם נזקי החקלאות העיקריים שיש בישראל.

דוגמא לנזקי חקלאות בישראל : מעשי טרור כנגד שטחי חקלאות בעוטף עזה

ממאי 2018 נחשפו החקלאים בעוטף עזה לטרור עפיפונים ובלוני תבערה. אלו התעופפו מרחק של מספר ק”מ ונחתו על גבי שדות ומשקים חקלאיים, הביאו לדלקה ולהשחתת שטחי חקלאות.

נכון להיום, אותם מעשי טרור פגעו במאות אלפי דונמים בשטחים החקלאיים בעוטף עזה. הפגיעה העזה בשטחי חקלאות הביאה חקלאים רבים לכדי ייאוש של ממש לבטח בשנת 2020 כשהם נאלצים להתמודד, לצד טרור זה, גם עם משבר הקורונה.

תופעת העפיפונים ובלוני התבערה הביאה לפגיעה עצומה בשטחים חקלאיים רבים. למול העובדה שמדובר בפגיעה תחת מעשה טרור, נאותה המדינה לשלם פיצויים לאותם חקלאים, כשגם כאן תשלום הפיצויים לא תמיד תואם את אפקט הפגיעה הכלכלית וקבלת אותם פיצויים מתעכבים.

אלו הנדרשים להעריך את הנזקים בעוטף עזה הם שמאי הרכוש והחקלאות הממוקמים בצפון הנגב. שמאי הרכוש והחקלאות באזור זה נחשפו כל אחד לעשרות מקרים של פגיעה בשטחים חקלאיים שנפגעו מהצתה בזדון. אומדן הנזק והדו”חות המועברים על ידם הם אלו שיקבעו בסופו של דבר את גובה הפיצויים שכל חקלאי בעוטף עזה יוכל לקבל.

ביזה של עדרים ויבולים

תופעת הביזה של עדרים ויבולים בישראל קיימת כבר עשרות שנים. שטחים חקלאיים ועדרים חשופים באופן טבעי ללא מעט עבריינים. חקלאים רבים מתקשים לשמור על שטחיהם והעדרים שלהם באופן מהודק. הדבר מביא לא פעם לביזה של יבולים ועדרים.

למול התרחשויות ביזה אלו רבים מהחקלאים בישראל מבטחים את השטחים והיבול שלהם. כך, במקרה של ביזה נקראים שמאי הרכוש והחקלאות למקום על מנת לאמוד במדויק את גובה הביזה ובכך לתת חוות דעת מקצועית אודות הפיצוי שהחקלאי רשאי לו.

פעולות פליליות של השחטה

נזקי חקלאות נוספים מגיעים מהפן הפלילי יותר. חקלאים רבים בישראל מתמודדים גם עם גורמים עברייניים שלא בוחלים באמצעי הפחדה ומעבירים מסר לחקלאים רבים באמצעות השחטה והרס של שטחים ומשקים חקלאיים.

בחלק מהמקרים מדובר על גורמים עבריינים הטוענים שחלק משטחי החקלאות שייך להם, גורמים הדורשים תשלום פרוטקשן בעבור שמירה על אותם שטחים ואף מקרים בהם אותם גורמים בוזזים יבולים ועדרים על מנת למכור אותם למרבה במחיר.

נזקי מזג אוויר ונזקי מים

בישראל, לעומת מדינות אחרות, לא קיימים נזקי מזג אוויר קיצוניים שיש בהם לפגוע מידי שנה בשדות ומשקים חקלאיים. עם זאת, בשנים האחרונות ניתן לראות כיצד בעונות הקיץ והחורף ישנם ימים בהם קיימות טמפרטורות קיצוניות העלולות להביא לפגיעה משמעותית ביבולים ובמשקים, שחלקם מוכרים גם כנזקי מים במבנים חקלאיים ורגילים.

גם מקרים אלו מגיעים לפתחם של שמאי הרכוש והחקלאות. חקלאים רבים בישראל דואגים לבטח עצמם כנגד נזקי מזג אוויר ובכך מתאפשר להם להבטיח הכנסתם במקרים של עונות שחונות מגשם, הריסה של שדות ומשקים בשל רוחות עזות, טמפרטורות קיצוניות ועוד.

שמאי הרכוש והחקלאות הנקראים להעריך אומדני הנזק בשל נזקי מזג האוויר יוכלו לבחון מהו הפיצוי הראוי שיינתן לכל חקלאי טוב, כשהם גם מתייחסים לפעולות המנע של כל חקלאי לקיים על מנת לצמצם את האפשרות לפגיעה ביבולו והמשקים שלו בשל מפגעי מזג האוויר.

שיתוף

פוסטים נוספים

אדם על מחשב. כיתוב: איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין

איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין

מה המוסדות שבהם אפשר ללמוד שמאות מקרקעין? מה לומדים בשמאות מקרקעין? ומה היתרונות של אפיק? השאלה איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין היא שאלה של הרבה

בוגרי קורס שמאות רכוש 2021

עוד בוגרים מרוצים של קורס שמאות רכוש בוגרי קורס שמאות רכוש 2021 בהובלתו של קובי רז. לרוב אנחנו מעדיפים קורסים אונליין ולא להיות בפקקים. אבל

תמונה: מטבעות דיגיטליים. כיתוב: מה זה קריפטו

מה זה קריפטו

מה זה בדיוק קריפטו? מהם מטבעות קריפטו? מהם המטבעות החדשים? והאם יש מטבעות קריפטו מומלצים? כל היום שומעים על קריפטו. פעם זה היה ביטקוין, אחר 

שלחו לנו הודעה