יתרונות של מסחר והשקעות בשוק ההון לעומת השקעות בנדלן

יתרונות של מסחר והשקעות בשוק ההון לעומת השקעות בנדלן

ישראלים רבים מכירים את הרגע הזה: שבו משתחרר חסכון ארוך טווח, קרן השתלמות, או שאתם מביטים בחשבון החסכון שלכם ורואים בצער כי צבר בשנתיים האחרונות ריבית של שקלים בודדים בלבד.

מה עושים עם הכסף? מהי הדרך הבטוחה, שתניב לכם אחוזי רווח בכל חודש? האם יש אפשרות כזו?

השנים האחרונות לא היו קלות למשקיע שמחפש השקעות נטולות סיכון. כאלו שיאפשרו לישון היטב בלילה, מבלי לקום בבוקר ולהיווכח שאפילו אחוזים בודדים מההשקעה נמחקה , רק בגלל ארוע חדשותי כלשהוא. איום על האיחוד האירופי? צמיחה נמוכה מהצפוי בסין? למה הארועים הרחוקים האלו מקטינים ונוגסים בסכום שצברתי בעמל רב ובמשך שנים ארוכות?

הרצון של ישראלים רבים להבטיח את כספם והשקעתם ובכל זאת לזכות לאחוזי ריבית על חסכונותיהם מובילים אותם להשקעות בנדל”ן.

לכאורה: זה נראה התסריט הבטוח והצפוי ביותר: יש סכום כסף כלשהוא, ואם תפקידו אותו בבנק תקבלו לכל היותר מאה שקלים בשנה במקרה הטוב. הוסיפו לכך דמי טיפול ודמי שמירה, והנה, התברר לכם שלא רק שלא זכיתם לריבית, אלא אף שילמתם לבנק על האפשרות לשמור את כספכם שם. למידע נוסף – קורס נדל”ן של מכללת אפיק.

נדל”ן, במבט ראשון נראה כהשקעה בטוחה: נניח שיש ברשותכם סכום של 150 אלף שקלים. מחירה של דירה קטנה מיד שניה בעיר סטודנטים כמו באר שבע למשל הוא כ450 אלף שקלים. תוכלו לקבל משכנתא מהבנק, הדייר ישלם לכם כ2500 שקלים בחודש, וכך גם ישלם לכם את המשכנתא בכל חודש, וגם תיוותרו עם מעט עודף.

אם ערך הדירה יעלה בינתיים, כפי שקרה בשנים האחרונות בישראל, הרי יש לכם עוד אפשרות להעלות את ערך השקעתכם. עד כאן התסריט הצפוי והמוכר, החביב מאד על רוב רובם של הישראלים. עובדה: מחירי הנדל”ן בישראל עולים ככל שהריבית נמוכה, מפני שישראלים רבים, רבים מאד בוחרים באפשרות הזו.

אבל האם זו באמת האפשרות הבטוחה והרווחית מכל?

הרי לפניכם תסריט אפשרי לחלוטין, שסיכויי ההתרחשות שלו הולכים ועולים בכל שנה: מחירי הדירות בישראל נעים במעגליות ובמחזורי עליות של שבע שנים. בדרך כלל הגורמים לירידת מחירים הם חיצוניים: התפוצצות בועת ההי טק בשנת 2000 הובילה למיתון חריף ולחדלות פרעון של רבים ביום אחד, ומשבר הסאב-פריים בארה”ב השליך על העולם הפיננסי כולו, והתרחש ב2007.

האם השקעות נדל”ן היו חסינות אז? ממש לא. מחירי הנדל”ן ירדו בתוך מספר חודשים בעשרות אחוזים , שוכרים רבים חיפשו אפשרויות זולות יותר , דירות שכורות נעזבו, ומשקיעי נדל”ן שהתחייבו למשכנתאות מצאו עצמם מורידים את שכר הדירה באופן משמעותי רק כדי להכניס סכום כלשהוא לכיסם.

אז הבינו משקיעי הנדל”ן את החסרון המשמעותי של ההשקעה: העדר נזילות. דירה אי אפשר למכור ביום אחד, ולעיתים קרובות, אם כבר החלטתם שברצונכם למכור את הנכס עליכם להמתין חצי שנה לפחות עד שיגיע הקונה המתאים במחיר המתקרב למחיר שביקשתם. עוד בנושא ניתן לקרוא במאמר שלנו: להשקיע בשוק ההון או בנדל”ן?

כאן נכנסות לתמונה שתי אפשרויות נוספות , שאם תבדקו אותן מספרית , תקבלו תשובה ברורה ומדויקת , ובכל זאת הן “סובלות” מחוסר פופולריות בקרב הציבור הרחב, מפני שהן דורשות אורך רוח ועצבים חזקים יותר, לכאורה. השקעה במניות של חברות גדולות המחלקות דיוידנד, ובמשלוב, מסחר יומי אחראי בשוק ההון שיכול להניב לכם תשואות מצוינות, אם תקפידו על הכללים.

המספרים ברורים: משקיע שרכש את מניית פייסבוק עם הנפקתה ב2012 רכש את המניה בכ40 דולר. המניה ירדה כמעט מיד לסכום של 20 דולרים, וכל רואי השחורות ניבאו לה עתיד קודר. זה היה זמנו שלהמשקיע הנבון לא להקשיב ורק להביט סביבו. האם הרשת החברתית הפכה לחלק משמעותי מחייו , או מחיי ילדיו? האם יש בה מודל עסקי ומחשבה? מחקרים מראים בבירור שהשקעה עקבית מניות היכתה את המדדים לאורך שנים באופן ברור.חלפו בסך הכל ארבע שנים, וכיום מניית פייסבוק נסחרת בסכום של 114 דולרים, וצפויה לעלות עוד. ההשקעה שילשה את עצמה במספר שנים בלבד, באופן המתעלה על כל השקעת נדל”ן.

וזאת בלי לשלם לעורכי דין, לצפות לטלפונים מדיירים זועמים באישון לילה, ולכתת רגליים בחיפוש אחר נכס מתאים להשקעה. מניה זו היא רק דוגמא אחת בלבד. כמוה אפשר להצביע על חברות רבות שהיכו את המדדים בשנים האחרונות: החברות גוגל, אפל, קטרפילר, ורבות אחרות. אם תבחרו לשלב בהשקעה זו גם אחוז כלשהוא של מסחר יומי בשוק ההון תוכלו להגדיל את התשואה בעוד אחוזים רבים.

גם אם אתם לא מומחים גדולים בעניינים פיננסים, מה תעדיפו אם כן, להיות שותפים של מרק צוקרברג וטים קוק, או לרכוש דירה בבאר שבע ולהיות תלויים בחסדי קונים ומוכרים, חוקי נדל”ן דרקוניים, ומיסוי גבוה? התשובה ברורה. צריך רק לשנות מעט את התפיסה.

שיתוף

פוסטים נוספים

אדם על מחשב. כיתוב: איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין

איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין

מה המוסדות שבהם אפשר ללמוד שמאות מקרקעין? מה לומדים בשמאות מקרקעין? ומה היתרונות של אפיק? השאלה איפה כדאי ללמוד שמאות מקרקעין היא שאלה של הרבה

בוגרי קורס שמאות רכוש 2021

עוד בוגרים מרוצים של קורס שמאות רכוש בוגרי קורס שמאות רכוש 2021 בהובלתו של קובי רז. לרוב אנחנו מעדיפים קורסים אונליין ולא להיות בפקקים. אבל

תמונה: מטבעות דיגיטליים. כיתוב: מה זה קריפטו

מה זה קריפטו

מה זה בדיוק קריפטו? מהם מטבעות קריפטו? מהם המטבעות החדשים? והאם יש מטבעות קריפטו מומלצים? כל היום שומעים על קריפטו. פעם זה היה ביטקוין, אחר 

שלחו לנו הודעה