החוק המוזר שמעכב את שוק הנדל”ן

מאבק מתוקשר מתקייים בימים אלה לשינוי תקינה שנויה במחלוקת המצמצמת את מספר יחידות הדיור בפרויקטים של פינוי-בינוי, לעיתים עד כדי הקפאתם המוחלטת. בין הנאבקים לשינוי המצב: השמאי הממשלתי אוהד עיני, שהתארח בכנס הנדל”ן של בוגרי מסלול שמאות מקרקעין.

דווקא בימים בהם מחירי הנדל”ן נושקים לשיא כל הזמנים והשוק צמא להתחלות בניה, נראה כי יש מי שמעוניינים לשמר את הרגולציה הכבדה בשוק.

רגולציה היא משהו שכולם אוהבים להתלונן עליו, אך מעטים פועלים להילחם בה. דוגמה מצויינת לכך ניתן למצוא במאבק הממושך סביב “תקן 21”. לאוזן הבלתי מנוסה, מטרתה המוצהרת של תקינה זו נשמעת תמימה: הסדרת המערך הסבוך של דרישות הקיימות בפרוייקטים בתחום הפינוי בינוי. אך עם זאת, השפעתה בפועל עלולה להיות שלילית.

התקן הנוכחי קובע שורה של תנאים מוגדרים ונוקשים שמטרתם לייצר עמידה של היזמים בקריטריונים של התכנון העירוני, אך במקביל גם לדאוג לרווחיות נאותה עבורם, המוגדרת בטווח שבין 25-30 אחוז.

הבעיה נוצרת כאשר הכללים המוגדרים מייצרים עיוותים שלאף צד אין בהם צורך. כך למשל  פרוייקטים רבים נתקעו מכיוון שהרווח בהם נמוך מ-25% ונוצר צורך להגדיל את מספר יחידות הדיור. מן הצד השני, חלק מהפרוייקטים מתגלים כרווחיים מאוד עבור היזם, ומחייבים להקטין את יחידות הדיור בו מבלי שהדבר פוגע באיש מבין השותפים לפרוייקט.

“לא להיכנס לכיס של היזם”. השמאי הממשלתי אוהד עיני.

תפסיקו לחפש את היזם

אל המציאות הזו נכנס השמאי הממשלתי אוהד עיני, אשר בימים אלה נאבק לשינוי הסעיף כך שימנע את שלל העיוותים שנוצרו במהלך 7 השנים בהן קיים התקן.

במציאות הנוכחית, רווחיותו של היזם היא השאלה העיקרית העומדת לפתחן של הוועדות בבואן לאשר פרוייקט, מציאות שאינה מוקבלת על מר ולמעשה אינה מקובלת בשום סקטור אחר בכלכלה, כיוון שהיא מדכאת את היצירתיות ונטילת הסיכון שהם האחראים מלכתחילה לקיומו של שוק תוסס של נכסים בפרט (בתחום הנדל”ן) או מוצרים ושירותים בכלל (בכל שאר תחומי הכלכלה).

משום כך, סבור עיני, גם בשוק הנדל”ן אין שום סיבה להגביל את רווחי היזם, שהתשואה הגבוהה נועדה לפצות אותו על הסיכון הכרוך בשנים של המתנה וריצה בין וועדות.

בנוסף לכך, ממשיך עיני, גם הדיירים עשויים לסבול. התקן הנוכחי קובע למשל תוספת של 25 מ”ר לדייר, כאשר ברור כי שטח זה אינו בעל שווי זהה אם הוא בתל אביב או בשדרות. לפיכך מציע עיני כי כל מחוז יקבע לעצמו מהי התמורה הראויה לדייר.

שיתוף

פוסטים נוספים

תמונה: מטבעות דיגיטליים. כיתוב: מה זה קריפטו

מה זה קריפטו

מה זה בדיוק קריפטו? מהם מטבעות קריפטו? מהם המטבעות החדשים? והאם יש מטבעות קריפטו מומלצים? כל היום שומעים על קריפטו. פעם זה היה ביטקוין, אחר 

תמונה: זרועות לצד מחשבים ניידים ושרטוט. טקסט: התמחות בשמאות מקרקעין

התמחות בשמאות מקרקעין – כל הדרך

כמה זמן נמשכת התמחות  בשמאות מקרקעין? מתי אפשר להתחיל להתמחות? מה צריך לעשות כשמסיימים? וגם: איך מוצאים התמחות שמאי מקרקעין? כדי להיות שמאי מקרקעין יש

תמונת מטבעות. טקסט: איך קונים מטבעות דיגיטליים

איך קונים מטבעות דיגיטליים

מהן האפשרויות לקנות מטבעות דיגיטליים?  מהן זירות המסחר הפשוטות והכדאיות? איך קונים מטבעות מפייפאל? ואיך אפשר למצוא מטבעות דיגיטליים גם בישראל בשנים האחרונות מטבעות דיגיטליים

תמונה: ידיים על מקלדת נגישה. טקסט: הצהרת נגישות

הצהרת נגישות – מכללת אפיק

באפיק אונליין אנחנו מחויבים להנגשה לכל בעלי המוגבלויות באפיק אונליין חשוב לנו מאוד להנגיש את הלימודים ואת האתר לכל בעלי המוגבלויות, כך שלא יהיה תלמיד

שלחו לנו הודעה

ליצירת קשר לחץ כאן

צור קשר

יש לך שאלות? צריך עזרה? מנהלי שירות הלקוחות שלנו ישמחו לענות לך על כל שאלה - הכנס את הפרטים שלך ואנו ניצור איתך קשר במהירות